Czym są panele słoneczne?

Panele słoneczne są sercem każdego systemu energii słonecznej. Przekształcają one światło słoneczne w energię elektryczną. Ilość energii elektrycznej, którą mogą wyprodukować, zależy od ich wielkości, lokalizacji i siły światła słonecznego w miejscu, w którym je zainstalujesz.

Jak działają panele słoneczne?

Energia słoneczna popycha elektrony na metalowej blasze w jednym kierunku, a kiedy to się dzieje, tworzy prąd, który przepływa przez okablowanie Twojego domu. Jest to tzw. prąd stały (DC). Prąd stały może być przekształcony w prąd zmienny (AC) za pomocą inwertera, który jest urządzeniem przekształcającym prąd stały w prąd zmienny. Prąd zmienny jest tym, z czego korzysta większość urządzeń w Twoim domu.

Dlaczego powinieneś zainstalować panele słoneczne?

Istnieje wiele powodów, dla których powinieneś zainstalować panele słoneczne w swoim domu:

  • Możesz zaoszczędzić pieniądze, płacąc mniej za energię elektryczną od firmy komunalnej i używając zamiast tego czystej energii odnawialnej generowanej przez słońce. W niektórych przypadkach, energia słoneczna może być nawet tańsza niż zakup energii elektrycznej od firmy komunalnej!
  • Panele słoneczne nie wytwarzają zanieczyszczeń ani gazów cieplarnianych – tylko czystą energię!
  • Panele słoneczne są ciche i nie wymagają konserwacji ani napraw jak inne rodzaje generatorów… więc są łatwe w użyciu i mają długą żywotność.

Wiele osób zastanawia się, jak przechowywać energię wyprodukowaną przez panele słoneczne, aby mogła być używana w nocy lub podczas dni bez słońca. Rozwiązaniem jest magazyn energii (lub akumulator), który gromadzi energię elektryczną i umożliwia jej późniejsze wykorzystanie. Można go porównać do baterii w telefonie komórkowym – magazynuje energię, abyś mógł ją później użyć.

Magazynowanie energii słonecznej w akumulatorze to świetny sposób na czerpanie korzyści z instalacji paneli słonecznych przez cały rok, nawet podczas dni o małej ilości światła słonecznego lub w nocy. Ponieważ baterie mogą być drogie, w przypadku większych systemów energii słonecznej stosuje się często zasilanie sieciowe jako magazyn energii – po prostu podłączaj panel słoneczny do gniazdka w Twoim domu i przechowuj energię elektryczną, którą nie używasz w momencie, a następnie użyj jej wtedy, gdy potrzebujesz.

Podsumowując, panele słoneczne to świetny sposób na pozyskiwanie czystej energii odnawialnej i oszczędzanie pieniędzy. Są łatwe w użyciu i mogą być instalowane przez każdego – nie musisz być ekspertem od energii słonecznej!